Delikatesa z piva Beery Jam
Pridal Lívia Daňová Pridané 29.05.2018 09:28:27 Počet zobrazení 2944
Pivný džem? Veru áno! A ešte aká to je dobrota sa Vám budeme snažiť priblížiť aspoň takto na diaľku. ☺
Spoluprácu s Beery Jamom sme začali zhruba pred rokom a pol, kedy nás oslovil pán Ing. Štefan Malý s pomocou pri výbere vhodného pohárika a viečka pre ich unikátne džemíky. Predsa pre pivo ako také je sklo tým najlepším obalovým materiálom, inak tomu nebolo ani pri pivných džemoch. Neubehlo veľa času a na pošte nás čakalo milé prekvapenie - džemíky. Zvedavosť nás nenechala dlho čakať a džemíky sme pri najbližšej príležitosti vyskúšali. Skvele sa hodia ku grilovanému mäsu, syrom alebo aj tradične na palacinky. ☺
Aké boli začiatky Beery Jam a kde vôbec vznikla myšlienka variť džem z piva? Na túto otázku sme sa spýtali pána Ing. Štefana Malého.
Nápad vyrábať jam z piva nie je môj. Občas čítam americké internetové noviny, ktoré sa zaoberajú zaujímavosťami z oblasti vedy, kultúry, gastronómie a pod.. Zaujal ma titulok k članku „ Americký archeológ s maželkou varia jam z piva". Na prvé počutie pre mňa hlúposť, čítam ešte raz, či som dobre pochopil. Okamžite prišla asociácia „ americkí vedci zistili, že..." a či som ja „slovák" horší, aby som nedokázal uvariť jam z piva a naviac, keď článok končil informáciou o úspešnom predaji na americkom internete?
Niečo o varení jamov som vedel od babičiek, ale to nepostačovalo, aby som mohol začať variť. Informácií o varení jamov je na internete dostatok, ale ani jedna ako variť jam z piva. Tak som sa pustil do experimentov, nakúpil som pivo, voňavé bylinky, cukor a začal som skúšať. Prvé pokusy dopadli celkom dobre po chuťovej stránke, konzistencia bola však žalostná. Rozhodol som sa, že najskôr doladím chuť a potom sa budem zaoberať hustotou. S chuťou som sa stotožnil asi po dvoch týždňoch - na moje počudovanie jam chutil aj mojej partnerke Zuzke, ktorá prevzala rolu nezávislej ochutnávačky. Jam však bol stále na môj vkus riedky. Nevedel som vyriešiť hustotu tak, aby som bol spokojný. Skúšal som všetko, často som sa zobudil aj v noci s riešením, samozrejme som to musel ihneď vyskúšať. Podmienka úspešného riešenia bola - len prírodné ingrediencie. Prešlo ½ roka, samozrejme nevenoval som sa jamu každý deň a úspech sa konečne dostavil, navaril som jamy tie putovali do regálov a recept do šuplíka. Toto sa udialo koncom roku 2014. Keď sme u nás poriadali grilovačky, ponúkli sme miesto horčice, kečupu a ostatných pochutín náš jam – všetkým chutilo. Jeden sused nás prihlásil na farmárske trhy, postupne sme poriadali rôzne prezentácie. Po absolvovaní skúšok v laboratóriách Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a pridelení čiarových kódov, sa jam predáva v Bratislave v plnochutných potravinách YEME, U Zajka, Kantíne, Zelenom obchode, v Nitre v pivotéke BeerLovers. V priebehu tohoto obdobia som sa naučil veľmi veľa o výrobe piva a vyskúšal rôzne druhy. Používal som pivo z produkcie remeselných a regionálnych pivovarov. Naučil som sa ochutnávať pivo. Nechcel som variť z piva, ktoré vyrobili nadnárodné spoločnosti - mne toto pivo nechutí, ja totiž rozdeľujem pivo na chutí - nechutí. Vylúčil som aj pivo z remeselných pivovarov – nedokázali v tom čase, v dvoch várkach po sebe uvariť rovnaké pivo z hľadiska chuti a farby, čo je problém vrchného kvasenia. Toto sa odrážalo aj na chuti jamov a nechceli sme zakaždým variť limitované edície. Tak sme začali variť z piva zo slovenských regionálnych pivovarov – moje chuťové bunky, ale neboli spokojné s výsledkom. Pozreli sme sa do Česka. Po ochutnaní piva z Pardubického pivovaru, sa mi vrátila 50 rokov stará chuť, keď mi dedo dal ochutnať penu z piva. Nakúpili sme všetky druhy piva čo pivovar produkuje, polotmavé, svetlé, granátové a tmavé. Uvarili sme jam, pri varení a postupoch boli užitočné rady Štefana Csillága, dohodli sme sa na názve Beery Jam, s etiketami nám výrazne pomohol Martin Zámečník a vycestoval som do Pardubíc, kde som sa stretol s predsedom predstavenstva. Celé rokovanie o výrobe jamov z ich piva bolo veľmi rýchle a po ochutnaní sme sa dohodli, že na označenie jamov môžeme používať ich chránené originálne názvy pív, ktoré sú uvedené vo farebných pásikoch na etiketách.
Keď sme už absolvovali túto dlhú cestu dostali sme nápad, že si náš recept na výrobu Beery Jamu necháme patentovať na „ Patentovom úrade" v Banskej Bystrici. Veľmi milá pani na úrade nám vysvetlila, že hoci sme absolvovali určitý výskum pri riešení receptúry, čo je jedna z podmienok patentu, že žiadny recept sa nedá patentovať, ale môžeme si náš výrobný postup ochrániť tzv. „Užitkovým vzorom", ale problém je v tom, že podľa nášho receptu by sice 10 rokov nikto nesmel vyrábať tento jam, ale museli by sme zverejniť receptúru s kompletným postupom. Tak sme sa dohodli, že recept budeme chrániť utajovaním.
Pri prezentáciách Beery Jamu sme zistili, že veľa ľudí má intoleranciu na cukor. Každý jam sa dosladzuje - tak sme hľadali náhradu za cukor. Vyskúšali sme stéviu - nechutilo nám. Voľba padla na kvetový med, tieto jamy sú všeobecne menej sladké, petože keď sme pridali med jeho aróma a chuť, potlačila chuť piva v jame.
Momentálne riešime dodávky medu z kvetov jedlých gaštanov, aby náš jam mohli konzumovať aj diabetici, ktorí sú pod pravidelnou kontrolou lekárov.
Beery Jam vhodne dopĺňa chuť grilovaných jedál, mäsa, syrov, zeleniny, chutí aj na vianočke, môžeme ho použiť na chlieb s maslom, do palaciniek, alebo na dolky.
♥ Valentínska edícia ♥
,,Vyskúšal som ich pri grilovaní spolu s dresingom medovo horčicovým, každé samostatne nadávkované. Pri konzumácii som striedal džem s dresingom a tiež ako spoločnú zmes. Chute, ktoré sa prelínali ma oslovili. Osobne rád experimentujem. Gurmánom, ktorí "vymýšľajú" tak ako ja, odporúčam vyskúšať." Viliam Janečka, zakladateľ firmy JAVI s.r.o.
Každý gurmám a milovník piva si s pivným džemom od Beery Jam určite príde na svoje! Dodžemovania! ☺
*V našej ponuke nájdete aj fľaše na pivo v zelenej i hnedej farbe.
Nový komentár