Naše obľúbené bylinkové čaje a ich účinky
Pridal Lívia Daňová Pridané 29.05.2019 09:30:00 Počet zobrazení 3177
Žiaden kupovaný čaj sa nevyrovná chuti a vôni vlastnoručne nazbieraného čajíku, to mi dáte iste za pravdu. Nehovoriac o dobrom pocite, či už pri zbieraní alebo pití, že sme spravili niečo pre seba a svoje zdravie. ☺ V článku sa dozviete aké bylinky sme si nazbierali my a ako ich skladujeme a že nám to chutí, to je jasné!
Príroda Bielach Karpát je v skutku nádherná. Antonstálska dolina je, ale niečím výnimočná. Práve tu sme si nazbierali časť z našich byliniek a to najmä:
• pľúcnik lekársky - pre svoju schopnosť uvoľňovať hlieny sa používa vo forme nálevu na odkašliavanie, odhlienenie, pri zápale priedušiek a pri tuberkulóze. Pôsobí tiež mierne močopudne a zvyšuje zrážanlivosť krvi. Zvonku sa používa do kúpeľov pri zlatej žile a na hojenie rán.
• prvosienka jarná - užíva sa vo forme záparu a má odhlieňovací a odkašlávací účinok. Obsahuje napr. aj vitamín C a kyselinu kremičitú. Čaj z nej mám veľmi rada, nie je prílíš aromatická a veľmi chutná. ☺
Vo vlastnej záhradke sme si dopestovali:
- šalviu lekársku - vnútorne sa užíva pri chorobnom, najmä nočnom potení (v klimaktériu, v puberte, pri pľúcnych ochoreniach), pri zápaloch žalúdka a črevného traktu. Zvonku ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny.
- mätu piepornú - vnútorne pri ťažkostiach zažívacieho ústrojenstva - proti nadúvaniu, kolikách, pri nedostatočnom vylučovaní žlče a pri žlčových kameňoch, na povzdbudenie chuti do jedla a čiastočne aj pri hnačkách. Zvonku ako prisáda do inhalácií pri nádche, zápaloch nosohltanu, na ústne výplachy, na tlmenie citlivosti nervových zakončení (vyvoláva pocit chladu) a do kúpeľov.
- medovku - pôsobí proti nadúvaniu a kŕčom, pri nachladnutí a chrípke na vypotenie, na povzbudenie chuti do jedla, ako ukľudňujúci prostriedok pri migréne, pri menštruačných bolestiach a ľahších formách nespavosti.
Na hornosúčanských lúkach nám dedko nazbieral dostatok žihľavy, ktorá je svojimi účinkami všestranná a tiež moju obľúbenú voňavú lipku. ☺
Žihľava dvojdomá je bohatá na zelené chlorofylové farbivo a v mladých listoch na vitamín C, vtedy si ju zvykneme pridávať aj do praženice, mňam! :-) Taktiež obsahuje vitamíny B a A, amíny a organické kyseliny. Podporuje metabolizmus, činnosť vylučovacích žliaz a pohyb čriev. TIP od autorky kníh Tinkine rodinné recepty a Tinkine rodinné recepty 2 , kde nájdete mnoho užitočných rád pre každý deň. ☺ Žihľavu nazbierajte a usušťe na papieri na pečenie, ideálne do prievanu a tiež mimo dopadu slnečných lúčov. Kvalitne usušenú ju rozomeľte na jemný prášok a pridávajte do smoothie, kaše, polievky či pomazánky. Po celý rok si tak zabezpečíte prísun chlorofylu, železa a iných vitamínov, ktoré táto zázračná rastlinka obsahuje.
Lipa malolistá a veľkolistá obe majú približne rovnaké liečivé účinky a rozdiel v nich je najmä vo veľkosti listov. Lipka sa pre svoj potopudný účinok používa najmä pri liečení chorôb z prechladnutia. Okrem potopudného účinku má aj účinok protireumatický, močopudný, protikŕčový a podporuje žalúdočnú aj črevnú činnosť.
Naša zásoba bylinkových čajov, sušených hríbikov a jabĺčok vyzerá takto:
Poháre vhodné na uskladnenie čajov s uzatváraním na viečka:
https://www.javisro.sk/p/263/amfora-520-ml
https://www.javisro.sk/p/267/std-720-ml-to
https://www.javisro.sk/p/268/faceta-720-ml-std
https://www.javisro.sk/p/270/faceta-1-7-l
https://www.javisro.sk/p/253/sklenice-3-720-l-to
Viečka vhodné na uzatvárenie byliniek sú všetky v našej v ponuke, vyberáme však tieto:
https://www.javisro.sk/p/294/to-82-s-potlacou-kvety
https://www.javisro.sk/p/328/to-82-s-potlacou-vcela-na-kvete
https://www.javisro.sk/p/330/to-82-retro-viecka-cervene
https://www.javisro.sk/p/241/to-100
Dočajovania priatelia! ☺
Lívia
Zdroj: RNDr., PhMr. Brabenec Miroslav - Zbier liečivých rastlín, Tinka Karmažín - Tinkine recepty
Nový komentár